Vi söker kanslist till Hjärnkraft Skåne

Vår förening i Skåne söker nu en kanslist. För ”rätt” person är detta ett stimulerande arbete där det finns möjlighet att arbeta kreativt i spännande möten med människor. Arbetets omfattning är på 40 % varför det går utmärkt att kombinera med annat!

Vi söker nu en kanslist till vår förening i Skåne

För att lyckas i rollen är du genuint serviceinriktad och relationsorienterad. Du har lätt att uttrycka dig i tal och skrift och är duktig på att organisera och strukturera ditt arbete. Du har god samarbetsförmåga, är flexibel och social är van att arbeta självständigt och att driva frågor framåt.  Du har en god förståelse för hur du praktiskt arbetar med digitala kanaler.

Troligen har du tidigare erfarenhet att arbeta i en medlemburen organisation, där medlemmen är i fokus. Det är meriterande att ha kunskaper om hälso- och sjukvård, digitalisering, funktionshinderområdet och/eller arbete inom ideell sektor och föreningsliv. 

Du erbjuds:
Du erbjuds ett intressant, spännande och mångsidigt arbete i en viktig organisation inriktad på att göra skillnad.

I arbetsuppgifterna ingår:

  • Kontakt med medlemmarna.
  • Administrativa arbetsuppgifter såsom ekonomi och bidragsansökningar.
  • Medlemsaktiviteter, planering och genomförande.
  • Administrera hemsida och sociala medier.
  • Iordningsställa och skicka ut medlemsblad.
  • Kontakt med aktörer inom området hjärnskaderehabilitering.
  • Intressepolitiskt påverkansarbete.

Tjänstens varaktighet: Vikariat till och med 31 december 2021 med eventuell möjlighet till tillsvidareanställning.

Arbetstid: Deltid, 40 procent.

Arbetsplats: Region Skåne.

Tillträde: Snarast.

Ansökan skickas per e-post till förbundssekreterare Cecilia Boestad cecilia.boestad@hjarnkraft.se

Urval sker löpande och vi ser därför fram emot din ansökan så snart som möjligt, dock senast den 14 april.

Annons för nedladdning:

Annons Hjärnkraft Skåne kanslist 2021